Как да се храним според природните биоритми

Ангелика Волфскийл представя нова книга със съвети и за бременните

21 Септември 2016 г.
Как да се храним според природните биоритми

Снимка: Guliver / iStock

Храната през бременността да е възможно най-естествена - житни растения и пълнозърнести. А, ако стомахът ви е по-чувствителен, избирайте безглутеновите като елда, киноа, амарант, просо. Това съветва един от най-популярните немски натуропати и Шуслеров терапевт графиня Ангелика Волфскийл. Тя ще остува в България, за да изнесе безплатни образователни лекции в София, Пловдив, Варна и Русе, и да представи новата си книга, издадена на български език – „Шуслерови соли и хранене според биоритмите”.

При шестото си гостуване у нас по покана на Немския хомеопатичен съюз Ангелика Волфскийл ще говори за това как да се храним и как да организираме ежедневието си според природните биоритми, за да постигнем оптимален душевен и физически здравословен баланс.

В новата си книга, издадена на български, Ангелика Волфскийл, обяснява как природните процеси (смяната на деня и нощта, на сезоните) определят и протичането на всички физиологични процеси в живите организми. Познавайки същността на биоритмите, можем да си направим изводи как да се храним природосъобразно. Предлагаме ви откъс от книгата „Шуслерови соли и хранене според биоритмите”.


Началото на живота

По време на бременността организмът на майката се подготвя едновременно за регулярното снабдяване на плода с всички необходими хранителни вещества и за много важния период на кърмене. Необходимостта от определени хранителни вещества се увеличава. Във втората третина на бременността това става все по-забележимо, но съвсем не означава, че трябва да се храните „за двама”.

Потребността от енергия се увеличава приблизително от четвъртия месец на бременността с около 15%. Това съответства дневно на 250 - 300 kcal (например 2 филии хляб, намазани с качествена бита сметана).

В значителна степен се повишава нуждата от витамини (напр. B1, B2, B6, B12), фолиева киселина (трябва да се приема още преди зачеването), минерали (напр. калций, магнезий), микроелементи (напр. йод, цинк, желязо), ненаситени мастни киселини, които са необходими за правилното развитие и съзряване на мозъчните неврони и на очите.

Ако с ежедневната храна майката не си набавя достатъчно количество от тези вещества, депата се изпразват, което може с течение на времето да доведе до траен дефицит и последиците от него, които продължават и след раждането.
Днес е известно, че детето отнема от бъдещата майка през последната третина от бременността около 35 г калций, тъй като в този период е най-силно изразено развитието на костната му система. Припомнете си старата народна истина: „Всяка бременност струва един зъб.”

Ако бъдещата майка иска да предотврати прекалено покачване на телесното си тегло, тя трябва да избира целенасочено такива хранителни продукти, които й дават високо съдържание на хранителни вещества и поддържат здравословното й състояние. Тук става дума за хранителни продукти с висока биологична стойност и ниско калорийно съдържание. Тя трябва да приема с предимство жизненоважни витамини, минерални вещества, микроелементи, аминокиселини, ненаситени мастни киселини, вторични растителни вещества и други подобни. Те са жизнено необходими, защото организмът не може сам да ги произвежда, а се нуждае ежедневно от тях, за да гарантира правилната обмяна на веществата. В комбинация със здравословния хранителен режим Шуслеровите соли могат да помогнат на бъдещата майка истински да се наслаждава на бременността.


Храната по време на бременността трябва да е възможно най-естествена!

Храненето по време на бременността започва с търсене на подходящите хранителни продукти. Те обикновено растат в градината или по полетата на родния ви край. Тези храни е препоръчително да екологично чисти и от биопроизводство, така че да не са загубили от съдържанието на жизненонеобходимите хранителни вещества.

В периода на бременността и кърменето избирайте тези групи храни, които ви даряват с животворни хранителни вещества (това се отнася, разбира се, и за останалите периоди от живота!):

Препоръчителни са житни растения и пълнозърнести продукти, които се варят на слаб огън около 20 - 25 минути. Те дават енергия, фибри, витамини, минерали и микроелементи. Ако стомахът ви е по-чувствителен, избирайте безглутеновите като елда, киноа, амарант, просо, бобови и други.

Eдин от най-популярните немски натуропати и Шуслеров терапевт графиня Ангелика Волфскийл. Тя ще остува в България, за да изнесе безплатни образователни лекции в София, Пловдив, Варна и Русе, и да представи новата си книга.

Плодовете и зеленчуците трябва да са напълно зрели, да не са от оранжерии или изкуствено отглеждани в хранителен разтвор. Те доставят баластни вещества, витамини, микроелементи и вторични растителни вещества.

Бъдете внимателни относно млякото и млечните продукти от неденатурирано производство, най-добре е да са ферментирали с млечна киселина или да са квасени. Така се улеснява храносмилането. Тези продукти са доставчици на белтъчини, калций и млечна киселина за поддържане на чревната флора.

Риба (незамразена, по възможност от течащи водоеми) и бедно на мазнини месо (да не е свинско, особено от мускулните части, защото в него се отлагат токсините от метаболизма на прасето, които човек приема с храната), приемайте максимално два пъти седмично за обяд - доставят белтъчини, йод, желязо и витамин B12.


Възможни оплаквания по време на бременността

Ако изпитвате неудържим глад за кисело, обяснението за това е следното: по време на бременността често стомахът образува по-малко стомашна киселина и така се увеличава желанието за кисели храни. Контролируемите неволеви движения на мускулите в стомашно-чревния тракт отслабват, което е честа причина за появата на характерното за бременността гадене. Можете да си помогнете като половин час преди ставане хапнете нещо дребно, а през деня се храните начесто по малко. При такива ситуации можете да използвате и комбинацията от Шуслерови соли №2, №7 и №8 (по 3-5 таблетки от всяка сол дневно).

Други възможни причини за храносмилателни смущения: храната на бъдещата майка не действа добре на зараждащия се в нея живот. В този случай жената трябва да се опита по метода на изключването на въпросните храни да установи онези от тях, които не се отразяват добре на плода.

Достатъчното пиене на течности е важно - но нека да не е по време на ядене! Течностите разреждат храносмилателните ензимни сокове, а това води до отслабване на храносмилателната енергия.

Често бременните се оплакват от запек: червата стават лениви, тъй като трябва да направят място на плода. Случаите на запек се повлияват добре с помощта на богата на фибри храна - пълнозърнести храни, салати (само на обед!), бобови растения, плодове, сушени плодове (напр. накиснати сушени сини сливи - да се изпие и водата) - и пиенето на около 1,5 до 2 литра топла вода дневно. Добавете към тези мерки и Шуслерови соли №7, №8, №10.

Всичко най-важно за храненето според природните биоритми, както и за лечението на характерни за съвремието ни болести с Шуслерова терапия графиня Ангелика Волфскийл ще разкаже в своите безплатни образователни лекции от 18.30 ч. в: Пловдив, Новотел, на 3.10; София, НДК, зала №6, на 4.10; Русе, Доходно здание, Зала Европа, на 5.10; и Варна, х-л „Черно море“, на 6.10. Вход свободен!

Здраве

Какво да ядат бременните, за да родят гении

Хранене

Ограничете мазното през бременността

Здраве

Розово сладко чисти стомаха

Още от Хранене

Жена реже салата. Снимка: Shutterstock

 

Пролетно меню: Комбинирайте салатата с орехи и бобови

Бременна похапва зеленчуци. Снимка: Shutterstock

Бременната изпитва вълчи глад. Защо

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Когато спрете да се опитвате да бъдете перфектни, ще живеете много по-добре.
Снимка: Shutterstock

 

Хората, които не задават въпроси, не търсят нови знания.
Снимка: Shutterstock

 

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Децата обичат да четата книги със загадки.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

6 белега на истински щастливите семейства

Разбирателството е само върхът на айсберга

Жена реже салата. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Пролетно меню: Комбинирайте салатата с орехи и бобови

Храните, богати на желязо, са стимул за мозъка на ученици и бременни

Барбра Стрейзънд и Джеймс Бролин. Снимка: Getty

Заедно

Съпругът на Барбра Стрейзънд разкрива най-голямата им интимна тайна

След 30 години брак, разберете какво ги държи заедно и какво пали страстите им

Влюбени се прегръщат. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Китайски учени разнищиха татктитка на успешния флирт

Вижте на какво може да заложите, за да омагьосате партньора

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

Баща прегръща дъщерите си. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 вредни за детето възпитателни стратегии

Вие може дори да не забележите, че наранявате детето

Бременна похапва зеленчуци. Снимка: Shutterstock

Бременност и раждане

Бременната изпитва вълчи глад. Защо

Как работи методът на „Харвардската чиния“

Сидни Суини. Снимка: Instagram

Заедно

Сидни Суини с булчинска рокля, но ... само на снимачната площадка

Актрисата се появи с бяла рокля и дълъг шлейф в новия сезон на „Еуфория“

Хайди и Лени Клум. Снимка: Getty

Заедно

Дъщерята на Хайди Клум показа гаджето си

Лени Клум от 3 години има връзка с Арис Рачевски

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство. 
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Да научим детето на емпатия

Съпричастността е важно умение: трябва да се полагат грижи от съвсем ранна възраст, за да възпитате човек с наистина добро сърце